2005 WINNERS

CATEGORY 1 - AIR PERSONALITY OF THE YEAR

1a - Best Music & Entertainment Teams - Metropolitan

“The Morning Rumble” Nick Trott, Roger Farrelly, Leah Panapa, Simon Doull - The Rock Network
Si & Gary In The Morning – 92 More FM
Andrew, Jacque & Justin’s Classic Breakfast – Classic Hits 97.4FM

Winners:  “The Morning Rumble” Nick Trott, Roger Farrelly, Leah Panapa, Simon Doull - The Rock Network

1b - Best Music & Entertainment Teams or Individual Breakfast Air Personality  - Regional

Dave & Patrina’s Classic Breakfast – Dunedin’s Classic Hits 89.4
The Markby & Flash Gordon Breakfast Show – KCC FM, RadioWorks Northland
Mike West & Gareth Pringle – More FM formerly 92.2 XS FM, RadioWorks Manawatu

Winners:  Mike West & Gareth Pringle – More FM formerly 92.2 XS FM, RadioWorks Manawatu

1c - Best Non-Breakfast Music Personality - Metropolitan

Jono Pryor – The Rock Network
Robert Scott – More FM Auckland
Tarsha Tolson – The Edge Network

Winner:  Jono Pryor – The Rock Network

1d - Best Non-Breakfast Music Personality - Regional

Drive Time Dan – 93.4 Coastline FM, RadioWorks Bay of Plenty
K-M Adams – The Breeze Waikato
Jason “JT” Tikao – More FM formerly 92.2 XS FM, RadioWorks Manawatu

Winner:  Jason “JT” Tikao – More FM formerly 92.2 XS FM, RadioWorks Manawatu

1e - Best On-Air Team or Individual Air Personality - Provincial

Trev Hill’s Classic Breakfast – Classic Hits 90.1 Wairarapa FM
Luke Valentines House of Fun – Classic Hits Gisborne
“Sounds FM Breakfast Crew” Jamie, Michelle & Nige – Sounds FM Blenheim

Winner:  Trev Hill’s Classic Breakfast – Classic Hits 90.1 Wairarapa FM

1f - Best Individual or Team Talk Host or Interviewer – All Markets

Mike Yardley Morning Show – Newstalk ZB Christchurch
The Paul Holmes Breakfast – Newstalk ZB Network
Danny Watson Afternoons – Newstalk ZB Network

Winner:  The Paul Holmes Breakfast – Newstalk ZB Network

 

CATEGORY 2  -  BEST NEWS

2a - Best Newsreader

Nicola Wright – National Radio/RNZ News
Alison Leonard – Newstalk ZB Network
Raylene Ramsay – Classic Hits Network

Winner:  Nicola Wright – National Radio/RNZ News

2b - Best News Story - Team Coverage

“2004 Athens Olympic Games” – Malcolm Jordan – Radio Sport Network
“Gumboots ‘n’ All” – Alisha Kennedy & Rohani Evans – 1XX
“Ahmed Saoui’s Bail Hearing” – Chris Reid & Team – Radio NZ News

Winners: “Gumboots ‘n’ All” – Alisha Kennedy & Rohani Evans – 1XX

2c - Individual Radio Journalist of the Year

Richard Sutherland – Newstalk ZB News
Sue Ingram – National Radio, Radio New Zealand
Geoff Moffett – Radio New Zealand
Patric Lane – Radio New Zealand News

Winner:  Sue Ingram – National Radio, Radio New Zealand
Special Commendation:  Patric Lane – Radio New Zealand News

 

CATEGORY 3 – BEST SPORTS PRESENTER

Glen Larmer – Radio Sport Network
Sportstalk & Scoreboard, Murray Deaker – Radio Sport Network
Te Puutake Youth Radio Show, Irene Crawford – Stretchmark Productions

Winner:  Glen Larmer – Radio Sport Network
 

Login