2007 WINNERS

CATEGORY 1 - AIR PERSONALITY OF THE YEAR

1a - Best Music Breakfast Host or Hosts - Metropolitan

“The Morning Rumble” Roger Farrelly, Leah Panapa, Simon Doull, Paul Ego - The Rock Network
Andrew, Jacque & Justin’s Classic Breakfast – Classic Hits Auckland
The ZM Morning Crew – ZM Network

Winner:    The ZM Morning Crew – ZM Network

1b - Best Music Breakfast Host or Hosts  - Regional

Kent & Bundy’s Classic Breakfast – Classic Hits Nelson
Mornings with Gretchen & James – More FM Southland
The World’s West Breakfast Show with Mike & Gareth – Manawatu’s 92.2 More FM

Winner:  Kent & Bundy’s Classic Breakfast – Classic Hits Nelson

1c - Best Non-Breakfast Host or Hosts - Metropolitan

Robert & Jono – The Rock
The Bryce Casey Radio Show – The Rock
Stables – ZM Network

Winner:  Stables – ZM Network

1d - Best Non-Breakfast Host or Hosts - Regional

Katrina Smith – Radioworks Nelson
K-M Adams – Radioworks Waikato
Tania Burgess – Radioworks Manawatu

Winner:  Katrina Smith – Radioworks Nelson

1e - Best On-Air Team or Individual Air Personality - Provincial

Mike & Robbie’s Classic Breakfast – Classic Hits Lakeland FM
Bevan for Breakfast – More FM Gisborne
The Morning Zoo – Sounds FM

Winner:  Bevan for Breakfast – More FM Gisborne

1f - Best Talk or Current Affairs Host or Hosts – All Markets

Marcus Lush – Radio Live
The Leighton Smith Show – Newstalk ZB
Paul Holmes Breakfast – Newstalk ZB

Winner:  Marcus Lush – Radio Live

 

CATEGORY 2 - BEST NEWS

2a - Best Newsreader

Bernadine Oliver-Kerby – Newstalk ZB
Nicola Wright – Radio New Zealand
Hewitt Humphrey – Radio New Zealand National

Winner:  Nicola Wright – Radio New Zealand

2b - Best News Story - Team Coverage

The Fiji Coup – Radio New Zealand
The Tangi of the Maori Queen Dame Te Atairangi Kaahu – Radio New Zealand
Liam Ashley – Radio Live News Team

Winner: The Fiji Coup – Radio New Zealand

2c - Individual Radio Journalist of the Year

Philippa Tolley – Radio New Zealand National
Monique Devereux – Radio New Zealand
Eric Frykberg – Radio New Zealand

Winner:  Eric Frykberg – Radio New Zealand

 

CATEGORY 3 – BEST SPORTS PRESENTER

3a – Best Presenter or Talk Show

Saturday Sports Bench – Paul Hickey & Gareth Lischner, Rotorua’s 95.9 More FM
Te Puutake Youth Radio Show – Irene Crawford-Kaleopa, Te Puutake Youth Radio Show
Scoreboard – Murray Deaker, Newstalk ZB

Winner:  Scoreboard – Murray Deaker, Newstalk ZB

3b – Best Commentator

Nigel Yalden – Newstalk ZB & Radio Sport
Brian Kelly – Radio Sport
Graeme Moody – Newstalk ZB & Radio Sport

Winner:  Graeme Moody – Newstalk ZB & Radio Sport

3c – Best Story/Event – Team Coverage

The Game In The Mist – John Dunne, Warwick Taylor, Brian Ashby, Tracey Nelson, Newstalk ZB
Melbourne 2006 – Andrew Saville, D’Arcy Waldegrave, Brian Ashby, Nigel Yalden, Malcolm Jordan, Bill Hays, Matt Brown, Graeme Moody, Radio Sport
Grannygate Affair – Dale Budge & Tony Veitch, Radio Sport

Winner:  Melbourne 2006 – Andrew Saville, D’Arcy Waldegrave, Brian Ashby, Nigel Yalden, Malcolm Jordan, Bill Hays, Matt Brown, Graeme Moody, Radio Sport
 

Login