2009 WINNERS

Category 1 - AIR PERSONALITY OF THE YEAR

1a - Best Music Breakfast Show – Metropolitan

Finalists
Radio Hauraki Morning Pirates - Willy De Wit, Dean Butler & Dean Young - Radio Hauraki Network
The Edge Morning Madhouse with JJ, Mike & Dom - Jay-Jay Feeney, Mike Puru, Dom Harvey  - The Edge Network

Winner - The Morning Rumble - Roger Farrelly, Leah Panapa, Paul Ego & Simon Doull - The Rock Network

1b - Best Music Breakfast Show – Regional

Finalists
Breakfast with Damian and Nicky - Damian Newell & Nicky Hunt - More FM Dunedin
Mike West In the Morning - Mike West - Manwatu's 92.2 More FM
The Markby and Flash Gordon Breakfast Show - John Markby & Angela "Flash" Gordon - More FM Northland

Winner - Bunting in the Morning - Mark Bunting & Chris Lloyd - Classic Hits Hamilton

1c - Best Music Non-Breakfast Host or Hosts – Metropolitan

Finalists
Fletch & Vaughan - Carl Fletcher & Vaughan Smith - The Edge Network
Jason Reeves in the Afternoon - Jason Reeves - Classic Hits Network
The Edge Nightshow - Brad Watson & Sharyn Wakefield - The Edge Network

Winner - Robert & Jono - Robert Taylor & Jono Pryor - The Rock Network

1d - Best Music Non-Breakfast Host or Hosts – Regional

Finalists
Drive with Dan - Daniel Weck - More FM Tauranga
Drive with Lana Searle - Lana Searle - More FM Northland

Winner - Day Show with Estelle Clifford - Estelle Clifford - More FM Northland

1e - Best Music Host or Hosts – Provincial

Finalists
The Andrew Leiataua Breakfast Show - Andrew Leiataua - More FM Taupo
Brownie For Brekkie - Clint Brown - Times FM

Winner - Richard Dryden for Breakfast - Richard Dryden - Classic Hits Gisborne

1f - Best Talk or Current Affairs Host or Hosts- All Markets

Finalists
Mike Hosking Saturday Mornings - Mike Hosking - Newstalk ZB
The Larry Williams Show - Larry Williams - Newstalk ZB

Winner - The Paul Holmes Breakfast - Paul Holmes - Newstalk ZB

 

Category 2 - BEST NEWS

2a - Best Newsreader

Finalists
Hewitt Humphrey - Radio New Zealand National
Kate Hawkesby - Newstalk ZB

Winner - Nicola Wright - Radio New Zealand National

2b - Best Coverage of a News Story

Finalists
Election 08 - Radio New Zealand News Team - Radio New Zealand

Winner - US Election - Radio New Zealand News Team - Radio New Zealand

2c - Individual Radio Journalist of the Year

Finalists
Joy Reid - Radio New Zealand
Monique Devereux - Radio New Zealand

Winner - Katy Gosset - Radio New Zealand

 

Category 3 - BEST SPORT

3a - Best Presenter

Finalist
Te Awanui Reeder - Te Puutake Youth Radio Show

Winner - Scoreboard with Murray Deaker - Murray Deaker - Newstalk ZB

3b - Best Commentator

Finalists
Brian Ashby - Radio Sport & Newstalk ZB
Jason Pine - Phoenix Football Commentator - The Radio Network Wellington

Winner - Nigel Yalden - Newstalk ZB & Radio Sport Hamilton

3c - Best Story/Event – Team Coverage

Finalists
NZ Medal Rush at the Beijing Olympics - John McNeill - Radio Live
Test Match Special - Malcolm Jordan & Bryan Waddle - Radio Sport & Newstalk ZB

Winner - Beijing Olympics - Radio Sport & Newstalk ZB

Login