2013 WINNERS

Outstanding Community Campaigns

Extended Campaign or Contribution

Winner

92.2 MORE FM, Manawatu

Andy Whitson 

MediaWorks Radio
 

Finalists

The Breeze, Wellington

Stu Smith, Simon Marsh & Ian Cameron 

MediaWorks Radio

 

More FM, Dunedin

Cindy Davies 

MediaWorks Radio

 

One-Off Community Campaign

Winner

Fill The Bus for Ronald McDonald House

Kally Gallop 

Classic Hits, Christchurch

The Radio Network

 

Finalists

MORE DAY 2013

Ande Macpherson

More FM, Network

MediaWorks Radio

 

2012 40 Hour Famine

Brad Watson & Martijn Hehewerth 

The Edge, Network

MediaWorks Radio
 

Best Promotion

Best Network Radio Promotion

Winner

The Edge Boy Band

Robert Dickey, Leon Wratt, Angela Wedekind, Emily Hancox & Dena Roberts

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Festival Radio

Christian Boston

ZM, Network

The Radio Network

 

ZM's Nice Guy or Bad Boy Island

Anna Strachan

ZM, Network

The Radio Network

 

Best Individual Radio Station Promotion

Winner

Steal This T-Shirt

Rebecca Fleet & Willy Macalister

George FM, Auckland

MediaWorks Radio

 

Finalists

GIANT ZM Advent Calendar

Kally Gallop & Hayley Gillespie 

ZM, Christchurch

The Radio Network

 

The Pavlova Song

Justin Brown, Jason Winstanley & Jenn Pryor

Classic Hits, Auckland

The Radio Network

 

Best Client Promotion

Winner

Man Made Wedding with Butterfly Creek

Robert Dickey, Kally Gallop & Leon Wratt 

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Elizabeth Arden and The Edge Mobile Phone App

Emily Hancox & Sarah Davis 

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

The Jersey Boys Musical

Mark Woods, Brian Kelly, Gael Ludlow, Rick Morin, Greg Prebble, Ashlee Brice, Alastair Boyes & Raylene Ramsay 

Coast, Nationwide

The Radio Network

 

Best Promotional Trailer

Winner

ZM Free Fuel Summer

Kieran Bell 

ZM, Network

The Radio Network

 

Finalists

ZM's Top 100 of 2012

Kieran Bell 

ZM, Network

The Radio Network

 

ZM Wellington Spring Skinny Dip

Kieran Bell 

ZM, Network

The Radio Network

 

Best Agency Campaign

Winner

NZTA Radio Legend

OMD Wellington 

Multi Station

 

Finalists

NZTA Drug Driving

OMD Wellington

Multi Station

 

McDonald's Lamb Burger

OMD Auckland

Multi Station

 

Best Spoken Programmes

Best Documentary or Feature Programme

Winner

Insight  'Weight Loss Surgery - Worth the Cost?'

Philippa Tolley

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Helen's Story

Katy Gosset 

Radio New Zealand National

Radio New  Zealand

 

Insight: Terrorism Laws

Tim Graham

Radio New Zealand National

Radio New  Zealand

 

Lungs

David Steemson & Frances Moore 

Radio New Zealand National

Radio New  Zealand

 

Best Daily or Weekly Series - one hour or more duration

Winner

Saturday Morning with Kim Hill

Mark Cubey & Kim Hill

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Morning Report

Martin Gibson

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Nine to Noon

Kathryn Ryan

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Daily or Weekly Series - under an hour duration

Winners

Insight

Philippa Tolley

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Mediawatch

Colin Peacock

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Down the List

Adam Macaulay 

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Our Changing World

Alison Balance, Veronika Meduna & Ruth Beran

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Dramatic Production

Winner

SkyBlue

Jason Te Kare

Radio New Zealand National

Radio New  Zealand

 

Finalists

Forbidden Birds, Embarrassed Bees

Duncan Smith

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Skin Writing

Jason Te Kare

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Community Access Programmes

Best Spoken/Informational Programme in a non-English Language

Viva Latinoamerica!

Jessica Diaz & Luz Zuniga

Fresh FM, Nelson

 

Best Spoken/ Informational English Language Programme

Winner

Sounds Catholic - Tiger

Ken Joblin

Plains FM 96.9, Christchurch

Plains FM Access Radio

 

Finalists

Take It From Us

Sheldon Brown & Declan Curran 

Planet FM, Auckland

Access Community Radio

 

Under Milk Wood

Eunice Radford & Michael Wilson

Arrow FM

Access Radio Wairarapa

 

Best Music Programme in Any Language

Winner

The World of Leopold Bloom presents Ancestors Call & A Meeting with Richard Nunns

Leopold Bloom & Matt Budd 

Fresh FM, Nelson

 

Finalists

Showcase

Graham Stevens

Coast Access Radio 104.7FM

Coast Access Radio Trust

 

Stickno Bill's Hour of Complete Fulfilment

Billy Leonard

Fresh FM, Nelson

 

Best New Broadcaster

Best New Broadcaster - Air Personality

Winner

Jordan Brannigan 

Classic Hits, Nelson

The Radio Network

 

Finalists

Andrew Wright

89.2 More FM Southland

MediaWorks Radio

 

PJ Harding

ZM, Network

The Radio Network

 

Best New Broadcaster - Creative and Technical

Winner

Laugharne Kemp

TRN Brands, Wellington

The Radio Network

 

Finalist

Alex Martin

Mai FM, Network

MediaWorks Radio

 

Best New Broadcaster - Journalist

Winner

Willy Nicholls 

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

William Ray

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Adam Walker

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Best New Broadcaster - Promotions

Winner

Gary Pointon 

MediaWorks, Dunedin

MediaWorks Radio

 

Finalists

Hayley Gillespie 

ZM, Christchurch

The Radio Network

 

Jesse Howes

MediaWorks, Hawkes Bay

MediaWorks Radio

 

Best New Broadcaster - Overall Winner

Jordan Brannigan 

Classic Hits, Nelson

The Radio Network

 

Best Maori Language Broadcast 

Winner

Te Whitiki o te ki

Wikitoria Day

MFM

Te Reo Irirangi o Maniapoto

 

Finalists

Hone Kaa Tribute Show

Kahu Waitoa

Radio Ngati Porou

 

Maori Language Week

Avon Nepe Apatu, Walter Walsh, Phil Tarawa, Darrel Ahuriri, Fred Maynard, Raa Walker

Turanga FM 91.7, 95.7 & 98.1

Te Reo Irirangi o Turanganui a Kiwa

 

Best Radio Commercial

Best Single Commercial - Creative 

Winner

AA Insurance 'Idiot'

Dezley Scott-Davidson

The Sound & Radio Live, Auckland

MediaWorks Radio

 

Finalists

The Great Kiwi Beer Festival

Arron Smith & Richie Russell 

TRN Brands, Christchurch

The Radio Network

 

Film Festival Trust Board 'Show Me Shorts'

Gavin Sinclair

George FM, Auckland

MediaWorks Radio

 

Best Jingle or Jingle Package

Winners

Baby On The Move

Gareth Curtis & Neil Jenkins 

Newstalk ZB & Classic Hits

Stooges Studio, The Radio Network

 

BlastaCars

Steve Keats 

The Rock, Auckland

Smith + Keats Music

 

Finalists

Hawkes Bay Nissan

Ronnie Mackie 

ZB, Radio Sport, Classic Hits & Hauraki - Napier/Hawkes Bay

The Radio Network

 

Cameron Harrison Butchery 'Crooner'

Darin To'o 

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Best Single Commercial - Effectiveness 

Winner

The Great Kiwi Beer Festival

Arron Smith & Richie Russell 

TRN Brands

The Radio Network

 

Finalists

Iki Gun 'Icky Richard'

Alastair Barran

More FM & The Breeze, Auckland

MediaWorks Radio

 

Anderson Veterinary Hospital 'Fluffy'

Dezley Scott-Davidson

More FM, Palmerston North

MediaWorks Radio

 

Best Campaign - Effectiveness

Winner

Northpower 111 Call

Andrew McKinlay 

More FM Northland

MediaWorks Radio

 

Finalists

Iki Gun 'Icky' Campaign

Alastair Barran

More FM & The Breeze, Auckland

MediaWorks Radio

 

North Tec: Summer Campaign

Andrew McKinlay

More FM Northland

MediaWorks Radio

 

Best Commercial / Imaging Voice Talent

Winner

Sarah Webster

MediaWorks Brands

Mediaworks Radio

 

Finalists

Mark Perry

Radio Sport

The Radio Network

 

Georgia Cubbon

ZM Network

The Radio Network

 

Associated Craft Award

Winner

Emma Thorpe 

More FM, Christchurch

MediaWorks Radio

 

Finalists

Jaimie Thompson

MediaWorks, Tauranga

MediaWorks Radio

 

Kenneth D'Souzar

The Radio Bureau, Auckland

 

Best NZ Produced Musical Programme

Best Music Feature

Winner

Tommy James - Music and the mob

Trevor Reekie 

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Musical Chairs - Rikki Morris

Nick Atkinson

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

A Day In The Life of Chris O'Connor

Nick Atkinson 

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Recorded Live Music Event

Winner

The Valkyrie

David McCaw & Graham Kennedy

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand

 

Finalists

Auckland Philharmonia Live Broadcast: Messiaen & Mahler

Sophie Wilson, Adrian Hollay & John Ballard 

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand

 

Walk a Mile in my Shoes - The Barefoot Divas

Rebecca Blundell, Graham Kennedy & Andre Upston 

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand

 

Best Technical Production

Station Imaging

Winner

Kieran Bell

ZM, Network

The Radio Network

 

Finalists

Josh Wood

The Sound, Network

MediaWorks Radio

 

Alastair Boyes & Goran Paladin

Radio Sport

The Radio Network

 

Commercial Production

Winner

The Great Kiwi Beer Festival

Paul Corbett 

TRN Brands, Christchurch

The Radio Network

 

Finalists

Dad's Breakfast

Phil Guyan, Josh Couch & Phil Yule

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Spookers 'CornEvil'

Chris Hurring 

More FM, Auckland

MediaWorks Radio

 

Studio or Outside Broadcast Recording

Winner

Lexus Song Quest Grand Final

Darryl Stack 

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand

 

Finalists

NZ Opera - Rigoletto

Adrian Hollay 

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand

 

The Valkyrie

Graham Kennedy 

Radio New Zealand Concert

Radio New Zealand 

 

Best Radio Website

Winner

www.therock.net.nz

Gorjan Ivanovski, Michael Baker & Samantha Beneke

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

www.theedge.co.nz

Chanel Prime, Fuchsia Davidson, Michael Kooge & Samantha Beneke

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

www.zmonline.com

Christian Boston, Matt Anderson, Reagan White & Alex Perigo

ZM, Network

The Radio Network

 

Sales Team of the Year

Metropolitan Sales Team of the Year

Winner

The Radio Bureau, Auckland

Gerhard Simanke, Tyson Jemmett, Johnathan Schaffer & Julie Cannon 

The Radio Bureau, Auckland

 

Finalists

More FM, Radio Live & Mai FM

Di Palmer - Sales Manager 

MediaWorks, Christchurch

Mediaworks Radio

 

The Radio Network Talk Brands, Auckland

Deidre Bailey - Sales Manager

The Radio Network Talk Brands, Auckland

The Radio Network

 

Regional or Provincial Sales Team of the Year

Winner

MediaWorks, Nelson

Christine Hatton & Phillipa Pattison

MediaWorks, Nelson

Mediaworks Radio

 

Finalists

MediaWorks, Tauranga

Tim Lockhart & Kate Rigg 

MediaWorks, Tauranga

Mediaworks Radio

 

MediaWorks, Manawatu

Craig Loach 

MediaWorks, Manawatu

Mediaworks Radio

 

Best Sport

Best Sports Presenter/Commentator

Winner

Tony Veitch 

Radio Sport

The Radio Network

 

Finalists

Nigel Yalden 

Newstalk ZB & Radio Sport

The Radio Network

 

Murray Deaker 

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Best Individual Sports Journalist

Winner

Willy Nicholls

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Stephen Hewson

Radio New Zealand National

Radio New Zealand 

 

Katarina Williams

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Best Sports Story/Event 

Winner

The Ross Taylor Captaincy Saga

The Radio Live Sports Team

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

A Golden Haul - London 2012

The Radio Live Sports Team

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Otago Rugby Crisis

Dominic George 

Newstalk ZB

The Radio Network 

 

Best News


Best Newsreader

Winner

Hewitt Humphrey

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Bernadine Oliver-Kerby

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Catriona  MacLeod

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Team Coverage of a News Story

Winner

Newstalk ZB News - Hobsonville Tornado

Juliette Sivertsen, Anna Cross, Nina Burton,  Sam Thompson,  Adam Walker, Alexia Russell,  Danny Watson, Andrew Topping, Larry Wiliams, Melita Tull, Mike Hosking, Emily Muller, Lawrence Hakiwai & Lesley Deverall

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Finalists

Tornado

The RadioLIVE News Team;  Melanie Jones, Paula Yeoman,  David Burke-Kennedy,  Duncan Garner & Rik Van Dijk

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Tongariro Eruption

Don Rood 

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Individual Radio Journalist of the Year

Winner

Amanda Snow

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Karen Brown

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Katy  Gosset

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Best Programmer of the Year

Winner

Dallas Gurney 

Newstalk ZB & Radio Sport

The Radio Network

 

Finalists

Vaughan Hobbs 

The Sound, Network

Mediaworks Radio

 

Darren Wallace 

92.2 More FM, Manawatu

Mediaworks Radio

 

Air Personality of the Year

Best Talk Back Host or Hosts - All Markets

Winner

Leighton Smith

The Leighton Smith Show

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Finalists

Michael Laws

The Michael Laws Show

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Willie Jackson & John Tamihere

Willie and JT

Radio Live, Network

MediaWorks Radio

 

Best Talk or Current Affairs Host or Hosts- All Markets

Winner

Kim Hill

Saturday Morning with Kim Hill

Radio New Zealand National

Radio New Zealand

 

Finalists

Larry Williams

Larry Williams Drive

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Mike Hosking 

The Mike Hosking Breakfast

Newstalk ZB

The Radio Network

 

Best Music Host or Hosts - Provincial

Winner

Jordan Brannigan

Jordan Brannigan in the morning

Classic Hits, Wairarapa

The Radio Network

 

Finalists

Andrew Leiataua

The Andrew Leiataua Breakfast Show

93.6 More FM, Taupo

MediaWorks Radio

 

Lance Dunne

Breakfast with Lance

Times FM, Orewa

MediaWorks Radio

 

Best Music Non-Breakfast Host or Hosts - Regional

Winner

Neil Collins

Day-Time

Radio Dunedin

MediaWorks Radio

 

Finalists

Justin Evans

More FM Drive

92.2 More FM, Manawatu

MediaWorks Radio

 

Katrina Smith 

More FM Days

More FM, Nelson

MediaWorks Radio

 

Best Music Non-Breakfast Host or Hosts - Metropolitan

Winner

Carl Fletcher & Vaughan Smith 

Drive with Fletch & Vaughan

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Dave Fitzgerald & Jason Gunn

Jase & Dave

Classic Hits, Network

The Radio Network

 

Jono Pryor & Robert Taylor

Robert and Jono Drive

The Rock, Network

 

Best Music Breakfast Show - Regional

Winner

Patrina Roche & Callum Procter 

Callum & P

Classic Hits, Dunedin

The Radio Network

 

Finalists

Mark Bunting & Justine Allen 

Bunty and Jus in the Morning

Classic Hits, Waikato

The Radio Network

 

Martin Good & Sarah Van Der Kley

Martin & Sarah in the morning

Classic Hits, Hawkes Bay

The Radio Network

 

Best Music Breakfast Show - Metropolitan 

Winner

Roger Farrelly, Leah Panapa, Bryce Casey, Andrew Mulligan

The Morning Rumble

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Jay-Jay Feeney, Mike Puru, Dom Harvey 

The Edge Breakfast with Jay-Jay, Mike & Dom

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Brian Kelly

Coast Breakfast

Coast, National

The Radio Network

 

Station of the Year

Iwi Station of the Year

Winner

Radio Ngati Porou

Erana Keelan-Reedy 

Radio Ngati Porou

 

Finalist

MFM

 Jaqui Taituha 

Te Reo Irirangi o Maniapoto

 

Station of the Year - Non-Surveyed Market

Winner

93.6 More FM, Taupo

Christian Shearer & Penny Lyons 

MediaWorks Radio

 

Finalist

Radio 1XX

Glenn Smith

Radio Bay of Plenty

 

Station of the Year - Surveyed Market

Winner

92.2 MORE FM, Manawatu

Willie Furnell 

MediaWorks Radio

 

Finalists

Radio Dunedin

Cindy Davies

MediaWorks Radio

 

Newstalk ZB, Christchurch

Andrew Britt 

The Radio Network

 

Station of the Year - Network

Winner

The Sound, Network

Vaughan Hobbs

Mediaworks Radio

 

Finalists

Newstalk ZB

Dallas Gurney 

The Radio Network

 

The Edge, Network

Emily Hancox & Leon Wratt 

MediaWorks Radio

 

The Rock, Network

Brad King 

MediaWorks Radio

 

Special Recognition Award

Radio Dunedin

 

Services to Broadcasting

Glenn Smith

Jim Sutton

Mike West

Lyndsay Rackley

 

Outstanding Contribution to Radio

Kim Hill

Norm Collison

Login