2014 WINNERS

Watch the 2014 NZ Radio Awards.

 

Air Personality of the Year

Best Music Breakfast Show - Metropolitan 

Winner

Jay-Jay Feeney, Mike Puru, Dom Harvey 

The Edge Breakfast with Jay-Jay, Mike & Dom

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Roger Farrelly, Leah Panapa, Bryce Casey, Andrew Mulligan, Jeremy Pickford 

The Morning Rumble

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Simon Barnett & Gary McCormick 

Breakfast with Si & Gary

More FM, Canterbury

MediaWorks Radio

 

Best Music Breakfast Show - Regional

Winner

Mike West , Gareth Pringle & Renee Pink 

Mike West in the Morning with Gareth & Renee

More FM, Manawatu

MediaWorks Radio

 

Finalists

Callum Procter & Patrina Roche 

Callum & P

Classic Hits, Dunedin

The Radio Network

 

Will Johnston & Bridget Hastie 

Will & Bridget in the Morning

Classic Hits, Tauranga

The Radio Network

 

Best Music Non-Breakfast Host or Hosts - Metropolitan

Winner

Robert Taylor & Jono Pryor

Robert and Jono

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Stephanie Monks, Martijn Hehewerth & Oscar Jackson 

The Edge Night Show

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Estelle Clifford

Classic Hits Night Show

Classic Hits, Network

The Radio Network

 

Best Music Non-Breakfast Host or Hosts - Regional

Winner

Blair Kiddey 

The Drive Home with Blair

More FM, Nelson

MediaWorks Radio

 

Finalists

Neil Collins

10 - 2 Announcer

Radio Dunedin

MediaWorks Radio

 

Justin Evans 

More FM Drive

92.2 More FM, Manawatu

MediaWorks Radio

 

Best Music Host or Hosts - Provincial

Winner

Andrew Leiataua 

The Andrew Leiataua Breakfast Show

93.6 More FM, Taupo

MediaWorks Radio

 

Finalists

Lance Dunne 

Breakfast with Lance

Times FM, Orewa

MediaWorks Radio

 

Bevan Chapman

Bevan for Breakfast

More FM, Gisborne & Wairoa

MediaWorks Radio

 

Best Talk or Current Affairs Host or Hosts- All Markets

Winner

Mike Hosking 

The Mike Hosking Breakfast

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Finalists

Kim Hill 

Saturday Morning

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Duncan Garner 

Drive with Duncan Garner

RadioLIVE, Auckland

MediaWorks Radio

 

Best Talk Back Host or Hosts - All Markets

Winner

Leighton Smith

The Leighton Smith Show

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Finalists

Danny Watson 

Danny Watson Afternoons

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Chris Lynch 

Canterbury Mornings with Chris Lynch

Newstalk ZB, Christchurch

The Radio Network

 

Associated Craft Award

Winner

Rachel Langford

MediaWorks, National

MediaWorks Radio

 

Finalists

Senior Planners - Johnathan Schaffer, Kenneth D'Souza,Tim Norman, Mauro Murace

The Radio Bureau

The Radio Bureau

 

Ariel Watson 

Radio 1XX

Radio Bay of Plenty Ltd

 

Best Childrens Programme

Winner

The Crazy Christmas Kids Show

Frank Ritchie, Julia Bloore, Levi Guyan, John Sweetman, Phil Guyan, Erin Carpenter, Phil Yule, Caleb Allison

Newstalk ZB & Radio Sport

Christian Broadcasting Association

 

Finalists

Weekend Storytime

Prue Langbein & Adrian MacKenzie

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand 

 

That's The Story

Ronnie Mackie 

Coast, Network

Loudmouth Productions

 

Best Community Access Programmes

Best Music Programme in Any Language

Winner

The World of Leopold Bloom presents Nelson Mandela & The Music of South Africa

 Leopold Bloom & Matt Budd 

Fresh FM

Fresh FM Nelson

 

Finalists

RetroSpect '60s Garage Punk Show

Phil Grey 

Free FM 89.0, Waikato

Free FM

 

New Zealand Music

Paul Ireland 

Coast Access Radio 104.7FM

Coast Access Radio Trust

 

Best Spoken/ Informational English Language Programme

Winner

SANZ Mandela Memorial Programme

Irvin Adams, Joy Adams 

Planet FM, Auckland

Access Community Radio

 

Finalist

Ministry of Awful

Jono Corfe

Plains FM, Christchurch

Plains FM

 

Hashtag Radio

Phid McAwesome, Charis McAwesome, V8Matty

Free FM, Waikato

Free FM

 

Best Maori Language Broadcast 

Winner

Te Whītiki o te Ki

Wikitoria Day 

MFM

Te Reo Irirangi O Maniapoto

 

Finalist

Te Reo O Turanga 2013

Walter Walsh 

Turanga FM - Gisborne, Wairoa, Nuhaka, Hawkes Bay

Te Reo Irirangi-O-Turanganui-A-Kiwa

 

Best New Broadcaster

Best New Broadcaster - Air Personality

Winner

Renee Pink 

92.2 More FM, Manawatu

MediaWorks Radio

 

Finalists

Stephanie Monks

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Dan Webby

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Best New Broadcaster - Journalist

Winner

Lloyd Burr 

RadioLIVE, Auckland

MediaWorks Radio

 

Finalists

Adam Cooper 

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Shelley Nahr 

RadioLIVE, Christchurch

MediaWorks Radio

 

Best New Broadcaster - Creative and Technical

Winner

Alex Martin 

Mai FM, Kiwi FM & The Breeze

MediaWorks Radio

 

Finalists

Carl Thompson 

The Edge, Network

MediaWorks Radio

 

Zoey May 

MediaWorks, Taranaki

MediaWorks Radio

 

Best New Broadcaster - Promotions

Winner

Dan Peek

ZM, Network

The Radio Network

 

Finalists

Gracie Allum 

The Edge & More FM, Waikato

MediaWorks Radio

 

Michaela Pickworth

Brand Engagement, Network

The Radio Network

 

Overall Best New Broadcaster

Winner

Dan Peek

ZM, Network

The Radio Network

 

Best News

Best Newsreader

Winner

Hilary Barry

RadioLIVE, Auckland

MediaWorks Radio

 

Finalists

Bernadine Oliver-Kerby 

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Nicola Wright 

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Best Team Coverage of a News Story

Winner

Cook Strait Earthquakes

Lesley Deverall, Kim Savage, Dallas Gurney & the entire Newstalk Newsroom

Newstalk ZB, Network

The Radio Network

 

Finalists

Ruataniwha Dam

Don Rood, Head of News

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Seddon Earthquake

Don Rood, Head of News

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Individual Radio Journalist of the Year

Winner

Peter Fowler

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Finalists

Ian Telfer

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Zachary Kerr

RadioLIVE, Auckland

MediaWorks Radio

 

Best NZ Produced Musical Programme

Best Music Feature

Winner

Carmen: I Am Here, I Am Me

Gareth Watkins

Radio New Zealand, Concert

Radio New Zealand

 

Finalists

Shapeshifter Musical Chairs

Nick Atkinson & Ian Gordon 

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

David Dallas: Behind the Scenes of Falling Into

Sam Wicks & Chris Keogh

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

The Sampler

Nick Bollinger 

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Best Recorded Live Music Event

Winner

Silver Scrolls 2013

Nick Atkinson & Andre Upston 

Radio New Zealand, National

Radio New Zealand

 

Finalists

HŌHEPA

David McCaw, Darryl Stack & Chris Keogh

Radio New Zealand, Concert

Radio New Zealand

 

Everything is Ka Pai

Tim Dodd, Andre Upston & Adrian Hollay

Radio New Zealand, Concert

Radio New Zealand

 

Best Programmer of the Year

Winner

Dallas Gurney 

Newstalk ZB & Radio Sport, Network

The Radio Network

 

Finalists

Brad King 

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Craig Boddy 

The Breeze, Wellington

MediaWorks Radio

 

Ian Avery

The Breeze, Network

MediaWorks Radio

 

Best Promotion

Best Network Radio Station Promotion

Winner

Jase & Daves Bumper Boat Bonanza

Ben Humphrey, Leanne Hutchinson, Jason Winstanley, Jason Gunn, Dave Fitzgerald, Sharon Amataiti 

Classic Hits, Network

The Radio Network

 

Finalists

The Edge Guinness World Record Skinny Dip

Dena Roberts, Casey Sullivan, Sarah Nickson-Clark

The Edge, Auckland

MediaWorks Radio

 

Justin Bieber

Jason Mac

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Best Single Market Radio Station Promotion

Winner

Living With AJ, Chloe & Andy Ellis

Kally Gallop, Hayley Gillespie, Tim Dyer,  AJ Funnell, Chloe Emirali, Andrew Ellis

Classic Hits, Christchurch

The Radio Network

 

Finalists

More FM Kids Choose a Wedding

Nichola Maclean, Kenneth Swan, Anna Richardson 

93.2 More FM, Taranaki

MediaWorks Radio

 

Casts 4 Kids 2

Alisha Birrell 

More FM, Gisborne

MediaWorks Radio

 

Best Direct Client Campaign

Winner

#SameSexWedding

Leon Wratt, Dena Roberts, Robert Dickey  

The Edge, Auckland

MediaWorks Radio

 

Finalists

Fiji AIrways - Mid Air Matrimony

Shellee Arnold & Rebecca Dawson

More FM, Network

MediaWorks Radio

 

Hell Pizza Zombies From Hell Launch

Sarah Catran, Michaela Pickworth, Charlotte Cubitt 

ZM, Hauraki & Flava, Network

The Radio Network

 

Best Promotional Trailer

Winner

Justin Bieber

Jason Mac & Grant Brodie

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Finalists

Classic Hits '12 Days Of Christmas'

Aaron Watkinson 

Classic Hits, Network

The Radio Network

 

Real Music

Jason Mac & Grant Brodie 

The Rock, Network

MediaWorks Radio

 

Best Agency Client Campaign

Winner

Telecom Free WiFi Summer

Sarah Catran, Michaela Pickworth, Charlotte Cubitt 

ZM, Network

The Radio Network

 

Finalist

Tui Lager Summer Simulator

Michaela Pickworth

Hauraki, Network

The Radio Network

 

Telecom Prepaid presents The Social Games

Leon Wratt, Robert Dickey, Dena Roberts, Fuchsia Davidson 

The Edge, Auckland

MediaWorks Radio

 

Best Multi Station Agency Campaign

Winner

What Do You Care? Local Body Elections

Saatchi & Saatchi Auckland 

Multi Station

Saatchi & Saatchi

 

Finalist

Going Digital

OMD Wellington

Multi Station

OMD Wellington

 

Drive Social

OMD Wellington

Multi Station

OMD Wellington

Login