2016 WINNERS

Best Promotion

Best Client Digital Execution

Winner

Mad Butcher 'Mad Fans'

Matt Headland, Matt Bowness, Monique Pierce, Steph Vercoe, Arron Smith, Jenny Kong, Jovan Milovic

MediaWorks Network



Finalists

The Full Eighty Cheers to KFC 

Darryl Paton, Cam Burns, Nathan Rarere, Matt Tattle, Daniel Cummings, Daniel Thorn

Rock, Mai, Edge - National



#LuckyJockeys

Mike Lane, Phoebe Turner, Matt Clouston, Joe Durie

Radio Hauraki & The Alternative Commentary Collective Network

 

Best Multi Station Client Campaign

Winner

#LuckyJockeys

Mike Lane, Phoebe Turner, Matt Clouston, Joe Durie

Radio Hauraki & The Alternative Commentary Collective Network



Finalists

2degrees Play the Bridge

Sarah Catran, Lucy Winefield, Phoebe Turner, Trent Hall, Matt Clouston

NZME Network



Heineken Briefcase Challenge

Cam Bakker, Chris Lloyd, Adam Stevenson, Bronwynn Bakker, Jono Pryor, Ben Boyce

The Rock, Radio Live & George

 

Best Network Station Promotion

Winner

The Edge Four Strangers & A Wedding

Dena Roberts, Casey Sullivan, Jay-Jay Harvey, Dom Harvey, Mike Puru

The Edge Network

 

Finalists

Guy, Sharyn and Clint: The Pigeon Song

Guy Williams, Sharyn Casey, Clint Roberts, Chang Hung, Paul Williams, Malo Luafutu, Casey Sullivan, Dena Roberts, Daniel Cummings, Noel Faulkner, Michael Kooge, Rodger Clamp, Ryan Rathbone, Stephannie Munro

The Edge Network

 

The Princes Pub Quiz Quest

Ryan Maguire, Lana Searle, Jason Gunn, Gary Pointon, Melissa Low

More FM Network

 

Best Single Market Station Promotion

Winner

#School of Ed

Leanne Hutchinson, Melissa Low, Hale Speedy, Christian Boston

More FM Network

 

Finalists

The Face of Wellington

Will Maisey, Steve Joll, Kath Bier, Collette Kelly

The Breeze Wellington

 

Big Prize Surprise

Matt Davy, Brian Hall

ZM Waikato

 

Best Single Station Client Campaign

Winner

Jono V Ben

Cam Bakker, Jono Pryor, Ben Boyce, Duncan Heyde, Daniel Webby, Bronwynn Bakker, Stacey Wouters, Chris Lloyd, Adam Stevenson

The Rock Network

 

Finalists

ZM's Jelly Tipster

Sarah Catran, Vaughan Smith, Carl Fletcher, Megan Sellers, James Marbeck, Caitlin Marret, Trent Hall, Matt Clouston, Phoebe Turner

ZM Network

 

AMI CEO For a Day

Cam Bakker, Jono Pryor, Ben Boyce, Duncan Heyde, Daniel Webby, Bronwynn Bakker, Stacey Wouters

The Rock Network

 

Best Station Digital Execution

Winner

ZB's Two Cows

Steph Rowe, Emily Winstanley

ZB Network

 

Finalists

ZM's Beiber-Q

ZM Brand Engagement Team

ZM Network

 

Justin Bieber Intimate & Acoustic in NZ

Casey Sullivan, Dena Roberts, Samuel Fullick, Hamish Goodall

The Edge Network

 

Best Client Activation

Winner

Noel Leeming "The Spatula"

Kate Britten, Kate Jones, Lucy Winefield, Trent Hall, Will Johnston

The Hits Bay of Plenty

 

Finalists

Energy Lives Where

Hiliary Schroeder, Cam Bakker, Guy Williams, Sharyn Casey, Clint Roberts, Tim Cairns, Nikki Flint

The Edge Network

 

$10K Tuesday

Cam Bakker, Jono Pryor, Ben Boyce, Duncan Heyde, Daniel Webby, Bronwynn Bakker, Stacey Wouters

The Rock Network

 

Best Radio Creative

Best Commercial Voice Talent

Winner

Leilani Fokelau

MediaWorks Auckland

 

Finalists

Richard Culph

MediaWorks Network

 

Sarah Webster

MediaWorks Canterbury

 

Best Creative Commercial/s - Single or Campaign

Winners

Spookers Halloween - It's Your Call

Alastair Barran

The Edge & Mai FM Auckland

 

Finalists

Kiwi Rail - Expect Trains

Chris Howden

NZME Nationwide

 

Busted

Dezley Scott-Davidson

The Rock Auckland

 

Best Effective Commercial/s - Single or Campaign

Winners

Spookers Halloween - It's Your Call

Alastair Barran

The Edge & Mai FM Auckland

 

Finalists

All Blacks Tours

Paul McIlroy

NZME Nationwide

 

Oi

Dezley Scott-Davidson

More FM & George FM Auckland

 

Best Jingle or Jingle Package

Winners

Harbour Fish

Darin To'o & Gareth Curtis

NZME Dunedin

 

Finalists

Load Up

Scott Armstrong

NZME Nationwide

 

PK Furniture - The Price Killer

Rew Shearer & Leroy Clampitt

NZME Nationwide

 

Best Radio Website

Winner

www.theedge.co.nz

Hamish Goodall, Samuel Fullick, Stephanie Munro, Oliver Green, Mel Chico, Rachael Wotherspoon, Chanel Prime, Michael Baker

The Edge Network

 

Finalists

www.zmonline.com

Lucy Carthew

ZM Network

 

www.therock.net.nz

Michael Baker, Chanel Potaka, Amber Holyoake

The Rock Network

 

Best Spoken Programmes

Best Daily or Weekly Series

Winner

KPMG Early Edition with Rachel Smalley

Rachel Smalley & Laura Smith

Newstalk ZB Network

 

Finalists

This Day, Paul Henry

Paul Henry, Sarah Bristow, Phil Yule, Kate Harley, Jessica Rowe

RadioLIVE Network

 

Saturday Morning with Jack Tame

Jack Tame & Helen McCarthy

Newstalk ZB Network

 

Best Documentary

Winner

ANZAC Centenary Tribute with Leighton Smith

Josh Couch

Christian Broadcasting Association & NZME

 

Finalists

The Refugee Crisis

Rachel Smalley & Laura Smith

Newstalk ZB Network

 

Born to Defy Rugby

Dale Budge, Chris Newbold, Brian Kelly

Radio Sport Network

 

Best Sport

Best Sports Presenter/Commentator

Winner

Kent Johns

Radio Sport Network

 

Finalists

The Alternative Commentary Collective (ACC)

Mike Lane, Jeremy Wells, Matt Heath, Leigh Hart, Jason Hoyte, Paul Ford, Lee Baker

The Alternative Commentary Collective Network

 

Rikki Swannell

Radio Sport & Newstalk ZB Network

 

Tony Veitch

Newstalk ZB Network

 

Best Sports Story/Event

Winner

Cricket World Cup 2015

Bryan Waddle, Brenton Vannisselroy, Daniel McHardy, Allen McLaughlin,Callum Procter, Malcolm Jordan, Gareth Lischner, Rikki Swannell, Guy Heveldt

Radio Sport Network

 

Finalists

Rugby World Cup 2015

Nigel Yalden, Elliott Smith, Simon Doull, Andrew Mulligan, Marc Peard, Mike Hosking, Emily Winstanley, Jason Winstanley, Tony Veitch

Radio Sport & Newstalk ZB Network

 

Rugby World Cup 2015 - All Blacks Create History

John Day, Chris Forster, John McNeill, Geoff Bryan, Tim Summerville, Jordyn McLean, Nick Bewley, Richard Wain, Cameron Packer, Kevin Hercock, Andy Stenton, Katarina Williams, Duncan Garner, Mark Sainsbury, James Coleman, Tim Sisarich, Jana Rangooni, Melanie Jones

RadioLIVE Network

 

Best Technical Production

Best Promotional Trailer

Winner

ZM's Radioke - Maroon 5 in Tokyo

Kieran Bell

ZM Network

 

Finalists

Taylor Swift Shop Rock Launch Trailer

Josh Wood

More FM Network

 

ZM's Top 100 of 2015

Kieran Bell


ZM Network

 

Commercial Production

Winner

Northland Regional Council - Texting

Chris Hurring

Mai FM Northland

 

Finalists

Northland Regional Council - Drugs

Chris Hurring

Mai FM Northland

 

NZTA Far North - Why Do You Speed?

Chris Hurring

Mai FM Northland

 

Station Imaging

Winners

Grant Brodie

The Edge Network

 

Joe Baxendale

The Rock Network

 

Finalist

Kieran Bell

ZM Network

 

Sales Team of the Year

Winner

MediaWorks Wellington

Wellington Sales Team

MediaWorks

 

Finalists

NZME Network Auckland

Alex Larsen & Sales Team

NZME Network

 

NZME Network Auckland

Nic Hurman & Sales Team

NZME Network

 

Regional or Provincial Sales Team of the Year

Winner

MediaWorks Waikato

Waikato Sales Team

MediaWorks Waikato

 

Finalists

MediaWorks Southern Lakes

Southern Lakes Sales Team

MediaWorks Southern Lakes

 

NZME Hawkes Bay

Hawkes Bay Sales Team

NZME Hawkes Bay

 

Station of the Year

Station of the Year - Network

Winner

Newstalk ZB

Steve Kyte

Newstalk ZB Network

 

Finalists

More FM

Christian Boston

More FM Network

 

The Rock

Brad King

The Rock Network

 

Station of the Year - Non-Surveyed Market

Winner

Radio 1XX

Glenn Smith

Radio 1XX

 

Finalists

More FM, Taupo

Penny Lyons & Bryn Ingham

More FM Taupo

 

Radio Wanaka

Mike Regal

Radio Wanaka

 

Station of the Year - Surveyed Market

Winner

92.1 More FM Canterbury

Ben Harris & Christian Boston

More FM Canterbury

 

Finalists

More FM, Manawatu

Willie Furnell

More FM Manawatu

 

The Breeze, Wellington

Tim Lockhart & Will Maisey

The Breeze Wellington

 

Iwi Station of the Year

Special Recognition

Tumeke FM

Te Reo Irirangi o Te Manuka Tutahi

 

'The Blackie' (Award)

Winner

Hauraki Breakfast

Matt Heath, Jeremy Wells, Laura McGoldrick, Chris Goodwin

Hauraki Network

 

Finalists

Jono & Ben's Castle Crusade

Jono Pryor, Ben Boyce, Duncan Heyde, Daniel Webby

The Rock Network

 

Jay-Jay's Kylie Jenner Togs

Jay-Jay Harvey, Mike Puru, Dominic Harvey, Kerry Gregory, Carl Thompson, Hamish Goodall

The Edge Network

 

Sir Paul Holmes Broadcaster of the Year

Paul Henry

 

Outstanding Contribution to Radio

Winner

Grant Lee

Robert Khan

 

Services to Broadcasting

Winners

John Markby

Bruce Appleton

Murray Inglis

 

Special Recognition

Winner

Janine Bliss

Login